שואלין ודורשין | מדריך פסח הלכתי בעידן הקורונה

המד"א הרב מרדכי ביסטריצקי בהלכות מקיפות ומפורטות לחג הפסח לרגל המצב המיוחד השנה. מה חובה ועל מה אפשר לוותר, איך מוכרים חמץ השנה ועוד.
ההנחיות המלאות כפי שפורסמו בגליון ליובאוויטש

הקדמה

ימי ההכנות לפסח טומנים בתוכם אתגרים רבים, הכנות גשמיות, הוצאות כלכליות גדולות, לחץ עבודה בחוץ, לחץ עבודה בבית, ניקיון וקרצוף הבית. וכן, גם הילדים ללא מסגרת לימודית, נמצאים בבית, ולא תמיד זה 'עוזר' לעבודות ההכנה לפסח, וכתוצאה מכהנ"ל נוצר לחץ בבית, לחץ מול הילדים, כעסים, חוסר סבלנות וכו', ובנוסף הלחץ הזה אף 'גולש' לשלום בית.

כל שנה עלינו לזכור, כי אסור שההכנות לפסח יבואו על חשבון הילדים או הבעל והאישה, ההכנות הינם בגד 'הכשר' מצווה ולא 'מצווה', ואילו חינוך הילדים ושלום הבית הינם בגד 'מצווה', לכן אין לעשות הכנות על חשבון הילדים או השלום בית. השנה הדברים מקבלים משמעות עוצמתית שונה לגמרי, עקב המצב בו אנו נמצאים, לא רק שאין מסגרת לימודית והילדים בבית, אלא אף אסור לצאת לגמרי מהבית, וגם כך הלחץ גדול יותר, ובנוסף המצב הכלכלי לא טוב עקב אי האפשרות לעבוד. האחריות שלנו כהורים להוות דוגמא להתנהגות נכונה היא ממש מאתגרת.

עם כל הקושי, אני בטוח כי ניתן לעבור את המשבר הזה בצורה טובה, על ידי התארגנות נכונה בבית, בהכנות לפסח, בתעסוקה לילדים, ובהכוונה הלכתית נכונה וכו'.

לדעתי, השנה יש מקום יותר להקל בהקפדה על חומרות שיסודם רק ב'הנהגה' ולא חומרות הבאות מ'עיקר הדין'. למשל, מי שמפקיד שלא לאכול מוצרי חלב, השנה אין בעיה אם יאכל (בהכשרים טובים), ובפרט אם יאפשר לפחות לילדים. דוגמא נוספת אכילת צ'יפס קנוי בהשגת בד"צ לפסח. וכך הלאה. בכדי לשמור על מסגרת זו, אני מציע כי במידה וישנה איזו שאלה או התמודדות בנושא, ניתן לשאול רב, ובהתאם לנתונים והמצב בבית, יענה הרב מה לעשות.

מה מנקים השנה?

מהם ההכנות הנדרשות לבדיקת חמץ בכלל, ואיך ניתן לקיימם בימים אלו ?

א. יש לדאוג לניקיון בכל מקום שאולי נכנס חמץ, כולל כיסים ובפרט כיסי ילדים, אך גם מבוגרים. טלפונים ניידים הנמצאים בקביעות על שולחן האוכל האפייה והבישול, ספרים וכד' כגון ברכונים סידור וכד', אלו שהיו מונחים על שולחן האוכל כדאי להחליפם. פלאפון שהיה מונח על שולחן חמץ יש לנקות טוב ולא להניח על שולחן פסח או להחליף מגן חיצוני שיהיה מיוחד לפסח.

ב. בהלכה אין מקור למה שנהוג לנקות כל מקום אלא רק כשיש חשש חמץ, אלא שהאריז"ל כותב שהזיעה של העבודה לפני פסח היא כמו מירוק עוונות, ואין זה הכנה למצווה אלא מצווה בפני עצמה.

בקצרה, מהם הכללים לדעת היכן צריך לנקות ניקיון יסודי ולבדוק חמץ ?

השנה, בימים שכל המשפחה נמצאת בבית ואסור לצאת, ברור שצריך לקחת בחשבון ולתת את הדעת מה חייב בניקיון ובדיקה מהתורה, מה חייב מדרבנן, ומה אנו מנקים ומקרצפים בשביל התוספת וההרגשה טובה, כפי שאנו נוהגים כל שנה לנקות אף במקום שאין חשש שהשתמשו בחמץ. באופן כללי ניתן לחלק את התשובה ל 3 רמות דירוג.

דירוג 1 – מטבח, סלון, חדר אוכל וחדרי ילדים, בהם עושים שימוש יום יום בחמץ, יש חובה לנקות ולבדוק.
ארונות בגדי ילדים, מגבות או כל דבר שנעשה בו שימוש במהלך האוכל, יש לבדוק, שמא במהלך השימוש השאיר שם חמץ.

דירוג 2 – חדר הורים, ארונות בגדים, אמבטיה, שירותים, מחסן או כל מקום אחר שכל שנה אנו נוהגים לנקות, בדרך כלל לא אוכלים שם חמץ, אף שכל שנה מקפידים לנקות גם מקמות אלו, מ"מ השנה בעקבות המצב, ניתן להסתפק בניקיון רגיל.

דירוג 3 – משחקי ילדים, ספרי ילדים בהם עושים שימוש בזמן ארוחות, ספרי קודש שעושים בהם שימוש במהלך הסעודה, מדפי הספרים התחתונים בפרט בבתים שיש ילדים קטנים, אין חובה לפתוח כל ספר ולנקות משום שגם אם ימצא שם פירור חמץ, אין חשש שמא יאכל פירור, אך יש להקפיד לא להניחם על שולחן הפסח.

בכל מקרה, בשעת הצורך ניתן לחסוך זמן, ופשוט לסגור את הארון או החדר ולמכור לגוי.

להלן הפרטים בהרחבה:
אלו מקומות חייבים בבדיקת חמץ, והאם יש דרך להקל השנה בניקיון, ובבדיקת החמץ?

 • כל מקום שהיה בו שימוש בחמץ מחויב בבדיקה, גם לאחר הניקיון. והרבה שואלים הרי ניקנו מה יש לבדוק. א. הניקיון אינו בדיקה ואולי יישאר באיזה מקום חמץ. ב. חכמים תיקנו את המצווה בליל יד, א"כ מה שנעשה קודם כאילו לא נעשה. מה שכן מועיל הניקיון זה שהבדיקה תיקח פחות זמן.
 • גם מקום שלא נעשה בו שימוש לחמץ אך נעשה בו שימוש בזמן הארוחה. כגון: ארון לאכסון מגבות וכד', יתכן שבאמצע הסעודה הלכו להביא מגבות ואולי השאיר שם חמץ. או ארון עם בגדי תינוקות היות ומחליפים לתינוק גם באמצע הסעודה סביר שישאירו שם חמץ, וכך הלאה.
 • מגירות וכדומה שמוציאים אותם ממקומם הופכים ומנקים אותם אין צורך לבודקם משום שוודאי לאחר ניקון זה שהפכו אותם אין בהם חמץ. ואם מאכסנים שם דברי מאכל או כלי אכילה של פסח יעטוף המגירות בנייר.
 • מקום שקשה להשאיר את הבדיקה עד ליל יד, כגון ארונות מטבח וכד' שכמה ימים לפני פסח כבר ממלאים את הכלים של פסח, יכול לבדוק לפני שמאכלס את הארונות, כדי לא להשאיר לרגע האחרון ומתוך הלחץ לא יבדוק כמו שצריך וכו'.
 • חובת הבדיקה על בעה"ב, ולא על ב"ב משום שהחמץ לא שלהם. מי שאינו יכול לבדוק יכול למנות אחד מב"ב, אבל עדיף שבעה"ב יבדוק את הבית, ורק במקרה שלא שייך אז יתחיל הוא בבדיקה וימנה אחד מבני הבית להמשיך. ובכלל כדאי לשתף גם את בני הבית שמעל גיל מצוות בבדיקה שגם הם יבדקו חלק מהבית כמ"ש אדה"ז בסדור "ויעמיד מבני ביתו אצלו". 
 • אין להפסיק בין הברכה לבדיקה ויכול לבדוק כמה בתים וההליכה אינה הפסק, יש להתחיל מייד לבדוק ואז ללכת למקום אחר.
 • בדיקת כפליי המכנסיים, כיסי הילדים או מבוגרים המכניסים חמץ, גם מי שאין דרכו בכך המחמיר תעה"ב. הבגדים שאינו משתמש יכול לבדוק גם כמה ימים לפני ליל יד, אך מה שמשתמש יש לבדוק לפני ביעור חמץ היות ויתכן שיכניס חמץ לכיס עד לביעור.
 • יש להיזהר ולשמור החמץ הנשאר עד לביעור במקום שלא יוכלו לגעת בו קטנים, זהירות זו השנה היא ביתר שאת.
 • כשבודק עם פנס במקום שיש חשש סכנה של שרפה צריך להשתמש עם פנס ממוקד ולא פנס שמפזר את האור ומטשטש את הראיה.
 • יש לבדוק קופת צדקה, אחסון שקיות מכולת, בדלת רב בריח יש חור ברצפה ועלול להצבר שם חמץ, כיסי מעילים, תיקי נשים.
 • חדר שלא אכלו בו חמץ, אין צורך להקפיד על ניקיון מיוחד לפסח אלא רק ניקיון רגיל, אך חדר שבו היו בבידוד חובה לנקות ולבדוק משום שבטח אכלו שם במהלך ימי הבידוד.
 • על מנת לצמצם בזמן הבדיקה בליל החג, ובפרט שכל בני הבית נמצאים בבית כל הזמן ניתן לעשות בדיקה מוקדם למקומות שסיימו לנקות כמה ימים לפני החג, הבדיקה תעשה כדין בלילה לאור הנר או פנס אך ללא ברכה וללא עשרה פתיתי חמץ.
 • זמן בדיקת חמץ – יש להתפלל תפילת ערבית בזמנה, ומיד לאחר התפילה להתחיל בבדיקה, אלו המתעצלים כותב עליהם אדמו"ר הזקן שהם אינם עצלנים אלא עבריינים העוברים על תקנת חכמים.

מכירת חמץ

איך עושים מכירת חמץ, ואיך אעשה קניין?

מעיקר הדין ניתן לעשות מכירת חמץ אף בלא מעשה קניין, כיון שהרב אינו קונה את החמץ אלא רק שליח למכור את החמץ לגוי, אך נהוג לעשות קניין. השנה בעקבות המצב אין צורך לעשות קניין אלא מספיק לשלוח הודעה או דרך האינטרנט.

 עד מתי אפשר למכור את החמץ?

על מנת למנוע מכשול, יש לזכור כי אף שהמכירה מתבצעת ביום רביעי בבוקר, אני עושה תנאי עם הגוי שכל מי שישלח עד סוף זמן ביעור חמץ, יכנס בתוך המכירה, אך היות והשנה לא באים באופן פיזי לרב, וממילא יהיו כאלה שידחו את החתימה שלהם באתר עד לרגע האחרון ובכך יגיעו למצב של שכחה, וחבל מאוד, לכן יש לזכור ולהקדים.

למכירת חמץ דרך הרב ביסטריצקי לחץ כאן

הכשרת המטבח

אף שנהוג להעדיף לא להכשיר כלים של חמץ לפסח, השנה בעקבות המצב – ובפרט שהרבה עושים סדר בבית פעם ראשונה, ולא מתאפשר להם להתארגן עם קניית כלים מיוחדים לפסח – מי שצריך יכול להכשיר כלים לפסח. אך עקב המצב, השנה לא תהיה הגעלת כלים ציבורית. לפיכך מי שנאלץ להכשיר כלי מחמץ לפסח, בכדי להימנע מטעויות עליו להתקשר לרב כדי לתת לרב נתונים על סוג הכלי ומצבו, ולקבל מהרב הנחיות אם ואיך ניתן להכשיר את הכלי בבית.

כלים חדשים – העשויים מנירוסטה נהוג להגיעלם לפני טבילה ושימוש, אך היות ומעיקר הדין אין חובה להגעיל אלא רק מצד ההידור, לכן, כלים שניתן להשאירם על להבה דולקת ולעשות להם ליבון קל, הרי שזה במקום הגעלה, אך במידה וזה לא שייך, בימים אלו, יש להסתמך על עיקר הדין ולהשתמש אף בלא הגעלה.

טבילת כלים חדשים – בימים אלו ניתן להקנות לגוי את הכלים ולהשאיל ממנו ולהשתמש, במידה ואין גוי, ניתן לשלוח אלי הודעה כתובה ולפיה בעל הכלי מקנה את הכלי במתנה לגוי בשם אקרם חליחל, והוא מאפשר להשתמש בהשאלה בכלי, לאחר שנחזור לשגרה, יש לטבול את הכלים אף לאחר השימוש שנעשה בימים אלו.

מה זה ליבון ומה זה הגעלה?

הכלל ההלכתי קובע 'כבולעו כך פולטו'. טעם שנבלע ע"י בישול במים, ההכשרה (היינו הוצאת הטעם) היא ע"י מים. טעם שנבלע ע"י חום יבש (כמו אפייה) או ע"י האש בצורה ישירה, נפלט ע"י ליבון בחום של אש ולא ע"י הגעלה במים.

הגעלה – פירושה, מרתיחים מים עם חומר פוגם, לאחר הרתיחה כשהמים מבעבעים מכניסים את הכלים להכשרה כשהם יבשים לתוך המים הרותחים, יש להיזהר ולהקפיד שהמים יהיו מבעבעים, לאחר כמה שניות ( 2/3) יש להוציא  את הכלי ולשטוף במים קרים.

ליבון – ישנם שני סוגי ליבון. ליבון קל לוקחים ברנר (כלב גז קטן) ועוברים עם הלהבה על הסיר למשך זמן שיתחמם הכלי עד שאם יניחו בצד השני נייר עיתון הוא יישרף מהחום. ליבון חמור הוא העברת הלהבה עד שהכלי המוכשר נהיה אדום. לאחר הליבון יש לשטוף במים קרים.

כיורים – כיום ישנם כמה סוגי כיורים: נירוסטה – עירוי מכלי ראשון או ליבון קל. חרס, חרסינה ואמייל – אי אפשר להכשיר. כיור יצוק – תלוי בתהליך הייצור – החומר מורכב מאבקה מודבקת – אם הכיור עבר במהלך הייצור שלו בתנור חום גבוה דינו ככלי חרס ואם לא, ניתן להכשיר כדוגמת קווארצ.

ברזים – יש לתת למים חמים לזרום עד שהברז יהא חם בצד החיצוני, לאחר מכן לשפוך על הברז מים רותחים מבחוץ.   צנרת הביוב של הכיור, יש לשפוך כלור, להחליף מסננת בברז ובכיור. ידיות הברזים להכשיר ע"י עירוי מים חמים מכלי ראשון או לכסות.

מקרר – ניקיון יסודי, בפרט בגומיות של הדלת, עטיפת המדפים (כדי שלא להניח כלים של פסח על מדף שמניחים כלי חמץ כל השנה), יש שנהגו לעטוף ידית לפתיחת הדלת כי כל השנה מלוכלך.

שיש – יש לנקות ניקיון יסודי, לערות מים חמים מקומקום ולכסות בכיסוי קבוע לכל הפסח.

דפנות ליד הכיריים, ארון מעל תנור, קולט אדים – היות וישנם שאריות של שמנונית מכל הבישולים, יש לכסות בנייר כסף לכל ימי הפסח, למרות שהטעם הבלוע שם הינו טעם פגום, מ"מ בפסח מחמירים גם בדבר שנותן טעם לפגם.

שולחן – ניקיון וכיסוי קבוע. ארונות מטבח – נוהגים לעטוף בנייר.

כיריים – חצובות כדאי שיהיה מיוחד לפסח, אם אין יש לעשות ליבון ממש. אך בימים אלו לא ניתן לעשות ליבון, לכן יש לכסות את החצובות בנייר כסף עבה לכל ימי הפסח וכדאי לעשות ליבון קל מהאש של המבעירים. מבעירים, ניקיון, וליבון עצמאי לתת ללהבה לדלוק 20 דקות. כפתורים ניקיון וכיסוי קבוע.

כירה חשמלית – יש לנקות עם מסיר שומנים, ולהדליק על חום גבוה לחצי שעה. אולם לדעת הגרשז"א [הליכות שלמה עמ' מד] היות ובמהלך הבישול ישנם פעמים רבות שהתבשיל נשפך ונוגע בזכוכית בצורה ישירה, הרי שצריך להכשיר בליבון גמור, והדלקתה בחום זה אינו נחשב כליבון גמור. אבל לדעת השבט הלוי יש לנקות היטב ולהדליק לרבע שעה.

כלי זכוכית – כלים שמשתמשים בהם בצונן, ההכשרה בהדחה ושפשוף טוב ואח"כ הדחה רגילה, כלים שמשתמשים בחם א"א להכשיר. דבר חריף דינו כחם.

כלי חרס – א"א להכשיר, אם השימוש בו בצונן בלבד, ובפחות משיעור של מעת לעת שאין בו דין כבוש כמבושל, מספיק הדחה.

תבניות – ליבון, השנה שלא מתאפשר לעשות ליבון יש להכניס את התבניות לתנור, להדליק לחום הכי גבוה למשך שעה, ובמשך הפסח להשתמש אך ורק עם תבנית חד פעמית שתשב בתוך התבנית המוכשרת.

מחבת – ליבון, היות והשמן הוא רק על מנת שלא ידבק, והוי כבולע מהאש ממש. מחבת טפלון א"א להכשיר, היות והשימוש בו ללא משקה או שומן דינו ככלי שמשתמשים בו רק ע"י האש וצריך ליבון גמור.

כל כלי שמתקלקל במים חמים א"א להגעיל.  סכו"ם – ממקשה אחת, הגעלה. סכינים – ליבון, אך א"א ללבן בגלל הפלסטיק, מצווה מן המובחר לקנות סכינים לפסח.

פורצלן לא ניתן להכשרה.  פיברגלאס, פיירקס דינם כמו זכוכית.

תנור רגיל לא ניתן להכשרה.

פלטה חשמלית לשבת – ניקיון יסודי והדלקה לחום גבוה במשך חצי שעה. או כיסוי קבוע ללא הכשרה.  פלטה רגילה לשבת– ליבון או כיסוי קבוע מספיק למעלה [היות ואין מגע בין הכלי לפלטה וממילא אין מעבר של טעם אלא רק כשיש רוטב וכו'].

כל כלי עם אבן א"א להכשיר עד שמסירים את האבן.

מוצרי תינוקות – כיסא לתינוק – יש לנקות ניקיון יסודי, ולצפות בציפוי קבוע לשולחן. מוצצים – יש להחליף. בקבוק – יש להחליף ולהקפיד על אוכל לתינוקות מיוחד בהכשר טוב וכלים נפרדים.

מטאטא וסמרטוט – חדש אפשר גם ניקיון יסודי.

טבעות – הגעלה אא"כ לא נגע בחמץ.

שניים – סתימות גשר וכד' 24 שעות לא לאכול חמץ חם או חריף, ואח"כ שטיפה במים חמים. שיניים תותבות – הגעלה.

ספל לנט"י יש להחליף.

מפות ומגבות עפ"י ההלכה מספיק כביסה ומ"מ נהגו לייחד לפסח בנפרד.

שואב אבק – לנקות ולרוקן השקית.

 מתקן מי עדן – ברז קרים ניקיון, חמים אם היה שימוש בחמץ יש להכשירו ואם א"א לא מכשרים.

ביצים – לייחד סיר לביצים.

מסנן מים "בריטה" בסדר.  פילטר מים בכיור – יש לנקות הברז ולהניח חתיכת בד לסינון.

ערב פסח

ביעור חמץ

 • חמץ שנמצא במקום שלא ניתן להגיע אליו מספיק לבערו ע"י ביטול, כגון מקפיא, מכונית וכד'.
 • בסוף זמן אכילת חמץ יש לצחצח שיניים.
 • יש להבין את נוסח הביטול.
 • טוב להיזהר שלא לבטל החמץ בערב פסח עד לאחר הביעור, משום שאם יבטל תחילה, החמץ כבר לא שלו, ולא מקיים מצוות ביעור חמץ.
 • במידה ולא יהיה ניתן לצאת החוצה לבער את החמץ באש, ניתן לפגום את החמץ ע"י אקונומיקה ולזרוק בשירותים, או לפגום ולזרוק לפח אשפה הציבורי, בזמן מכירת חמץ אני עושה תנאי עם ראש העיר שגם מה שיונח בפח אשפה כלול במכירה.

תענית בכורות

ניתן ללמוד באופן עצמאי מסכת גמרא קטנה, במידה ולא אפשרי, ניתן ללמוד מסכת משניות עם פירוש ולערוך סיום. ואם גם זה לא מסתדר ניתן לשמוע דרך הטלפון סיום מסכת, אך בכל מקרה עדיף לא לצום משום שלא צמים בזמן מגיפה, ובפרט שידוע ששתייה בתדירות כל שעה, ובפרט מים חמים מועילה הרבה למנוע הדבקות בנגיף.

מדריך מה צריך הכשר לפסח, ניתן למצוא בגליון 339 תזריע תשע"ט

ליחצו כאן כדי להוריד את המדריך בתרגום לאנגלית.
תודה לר' שרגא קפלן שיחי' על מלאכת התרגום.

תגובות